Time'da Atatürk'e bir paragraf

Time'da Atatürk'e bir paragraf
Time'ın "Yüzyılın 100 İsmi" anketinin sonuçları değerlendirilerek hazırlanan derginin son sayısında Atatürk, "Ulus yaratanlar" bölümüne alındı.

ŞEBNEM ŞENYENERNEW YORK

New York- Amerikan Time Dergisi, Türkiye'de de büyük ilgi gören anketinin sonuçlarını yayınlamaya başladı. Derginin bu hatfaki sayısında, 6 kategorideki anketin ilk olarak "Yüzyılın 20 lideri" bölümü yayınlandı. Dergiye ilgiyi artırmak ve satışları yükseltmek için düzenlenen kampanyanın bir parçası olarak gerçekleştirilen anketteki diğer kategoriler derginin ilerki özel sayılarda yer almaya devam edecek.

Time Genel Yayın Yönetmeni Norman Pearlstine, başyazısında anket sonuçlarının nasıl değerlendirildiğini ve seçimin nasıl yapıldığını açıkladı.

Pearlstine, yüzyılın liderleri ile ilgili özel 6 sayı hazırlama fikrinin derginin mali işlerinden sorumlu "Yayın yönetmeni" Walter Isaacson'a ait olduğunu açıkladı. Norman Peralstine, Isaacson'ın bu fikri 2 yıl önce ortaya attığını ve 100 liderin kim olacağı tartışmasının büyük ilgi göreceğini söylediğini kaydetti.

Toplam 7 milyon oy

Pearlstine başyazısında derginin İnternet'te açtığı oylama sayacının büyük ilgi gördüğüne de değindi. Atatürk'ün topladığı oylarla dikkat çektiğini vurgulayan Pearlstine şöyle dedi:

"Okurlarımız mektup, faks ve e-mail yoluyla görüşlerini bildirdiler. www.time.com adresli İnternet sayfamız 7 milyon oy topladı. Modern Türkiye'nin kurucusu Atatürk birkaç milyon oy topladı. Ancak sonuçta editörlerimiz popülerliği ünvan, etkinliği verdiği sonuçla dengelediler."

Time, 1999 yılında da "Yüzyılın adamı"nı seçecek. Türkiye'nin kuruluş tarihini 1922 olarak yayınlayan dergi, bir yandan her basın-yayın kuruluşunun sık içine düştüğü yanlışlardan birini yansıtırken, bir yandan genel yayın müdürünün başyazısında dünya liderlerini seçme konusundaki tutumunu şu sözlerle yansıttı: "Time çalışanları bu işlem sırasında harikulade tarih ikilemleri ile güreştiler. Lenin mi, yoksa Stalin mi? Mao Zedung mu, yoksa Deng Xiaoping mi?"

Sorumlu Yayın Yönetmeni Isaacson ise dergideki "Yüzyılımız ve gelecek" başlıklı yazısında "Özgürlük", "Elektronik", "Kapitalizm", "Küresellik", "Büyük Pazar", "Soykırım" ve "Amerikan" yüzyılları başlıklarıyla yüzyılımızı değerlendirdi.

Atatürk için ne dedi?

Derginin "Milliyetçiliğin ötesinde masal: Ulus Yaratanlar" başlığıyla Gandi sayfasındaki küçük bir kutudaki paragrafta Atatürk'e de yer verildi. Atatürk, Mısırlı lider Nasır, Küba lideri Castro ve Lee Kuan Yew birlikte anlatıldı. Bu liderlerle ilgili sadece ansiklopedik bilgiler verildiği dikkat çekti.

Dergi Atatürk ile ilgili olarak şunları yazdı: "Mustafa Kemal derin nasyolist eğilimleri olan tutkulu bir adamdı. Türkiye'nin bagımsızlığı için hiç yorulmadan çalıştı. Emperyalist İngilizleri Gelibolu'dan 1915'te çıkarttı. Ardından 1922'de Yunanlıları dışarı attı. Bir yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu ve imajını yeniden oluşturmaya başladı. Milleti sekülerleştirdi ve modernleştirdi: yaptığı diğer şeyler arasında Latin alfabesine geçmek, kadınlara Türk toplumunu açmak vardı. 1934'te aile adı olarak Atatürk'ü, yani 'Bütün Türkler'in Babası'nı seçti. Modern Türkler için anlamı halen çok büyük bir insan ve ruhi ilham olarak devam ediyor."

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !